Snídaně RMA - Hodnocení vědy na FSS MU
Hostem snídaně RMA byl David Šmahel, který má zkušenosti jako předseda národního hodnocení vědy.
Hostem této snídaně RMA byl Michal Petr, vedoucí centra pro scientometrickou podporu a evaluaci. Představil národní a univerzitní hodnocení vědy a podělil se o svůj pohled na tyto procesy.
Snídaně RMA s tématem Hodnocení vědy se konala 18. října. Hostem této akce byl Michal Petr, který pracuje na rektorátu jako vedoucí centra pro scientometrickou podporu a evaluaci.
V úvodu představil národní hodnocení vědy a všechny kvantitativní a kvalitativní moduly, které se při hodnocení používají. Tímto procesem se zabývá Metodika M17+, kterou vytvořil Úřad vlády ČR. Hodnocení je důležité pro kvalitu řízení vědy, výzkumu a inovací na nejvyšších úrovních, pro zvyšování efektivity veřejných výdajů a pro podporu zvyšování kvality české vědy a její mezinárodní konkurenceschopnosti. Výsledky ovlivňují rozhodování o přerozdělování financí pro jednotlivé instituce.
Poté Michal Petr představil vývoj hodnocení vědy na univerzitě v posledních letech. Vysvětlil složky hodnocení a financování jednotlivých fakult. Tyto složky jsou motivační (interní granty Masarykovy univerzity), výkonová složka (stimulace kvality a publikační činnosti, výkony za poslední 3 roky) a smluvní složka (výhledová strategie na 5 let, individuální pro každou fakultu). Dále bylo diskutováno, které kvantitativní ukazatele ovlivňují výkonovou složku hodnocení.
Na závěr akademičtí i neakademičtí pracovníci diskutovali o celkovém nastavení hodnocení a jeho slabých stránkách a příležitostech.
Hostem snídaně RMA byl David Šmahel, který má zkušenosti jako předseda národního hodnocení vědy.
Ve dnech 28. října až 1. listopadu se v prostorách Peace Research Institute Oslo (PRIO) uskutečnila série klíčových jednání v rámci projektu CENTREPEACE.