Po ruské agresi proti Ukrajině se postavení střední a východní Evropy (SVE) v bezpečnostní architektuře EU stalo klíčovým. Hlas bezpečnostního výzkumu z tohoto regionu však není v debatách o bezpečnosti na evropské a globální úrovni dostatečně zastoupen. Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity (MUNI) má díky své jedinečné expertíze střední a východní Evropy v oblasti teritoriálních studií a dosahu na politický sektor ideální pozici pro řešení této nerovnováhy. V posledních letech dosáhl IIPS, výzkumné centrum působící na Fakultě sociálních studií (FSS), významného zlepšení, pokud jde o publikační výstupy a schopnost získávat národní finanční prostředky. Jeho akademický a praktický dopad však zatím nezískal výrazně mezinárodní rozměr. Prostřednictvím partnerství s předními evropskými výzkumnými centry v oblasti bezpečnostních studií usilujeme o začlenění IIPS do mezinárodních sítí a zvýšení jeho schopnosti získávat mezinárodní granty, zejména v rámci programu Horizont Evropa (HE).
Naším cílem je vytvořit klastr pro bezpečnostní spolupráci ve střední a východní Evropě (CENTREPEACE) se sídlem na IIPS Masarykovy univerzity. Klastr bude rozvíjet excelenci, pověst a konkurenceschopnost Mezinárodního politologického ústavu (MPÚ) ve spolupráci s Institutem pro výzkum míru v Oslu (PRIO) a Institutem Aleksanteri (Aleksanteri) na Helsinské univerzitě (UoH). Plné začlenění IIPS do evropské komunity bezpečnostního výzkumu přispěje k uznání perspektivy střední a východní Evropy v diskusích o bezpečnosti, čímž se debaty o bezpečnosti na akademické i aplikované úrovni stanou bohatšími a vyváženějšími. Vzhledem k tomu, že Rusko má dva evropské sousední regiony, střední a východní Evropu a severský region, budou vyvinuté přístupy zakotveny v empirických poznatcích z první ruky a umožní ovlivnit studium bezpečnostní spolupráce. Spolupráce MPÚ s předními výzkumnými centry v severském regionu posílí jeho odborné znalosti v oblasti bezpečnostního výzkumu a studia oblastí prostřednictvím vzájemného obohacování a kumulativního dopadu na evropské akademické a politické diskuse.
Fokusní skupiny
Kognitivní válčení
Vývoj bezpečnostních výzev, zejména v souvislosti s hybridními hrozbami ze strany Ruska, podtrhuje zásadní význam výzkumu v oblasti kognitivního vedení války. Focus Group Cognitive Warfare se zaměřuje na dvě stěžejní oblasti: posílení bezpečnostní spolupráce s cílem čelit kognitivním hrozbám a budování institucionálních kapacit na státní a regionální úrovni. Na základě zkoumání klíčových regionů, jako jsou střední a východní Evropa a severské země, výzkum využívá interdisciplinární přístup kombinující analýzu sítí a analýzu diskurzu a osvětluje vnímání kognitivních hrozeb a principy bezpečnostní spolupráce. Podporou spolupráce mezi předními institucemi, jako jsou MUNI, UoH a PRIO, tato iniciativa nejen rozvíjí akademické znalosti, ale také vybavuje tvůrce politik , odborníky a praktiky užitečnými poznatky pro řešení výzev, které představuje kognitivní válka v dnešním komplexním bezpečnostním prostředí.
Obranný průmysl
Cílem fokusní skupiny Obranný průmysl je zachytit proměnu rolí, které společnost přisuzuje obrannému průmyslu, neboť se chápe, že tato proměna má zásadní dopad na národní politiku a mezinárodní spolupráci. Tuto transformaci zkoumáme ve třech dimenzích. Teoretický, který se týká rozrůstajících se rolí rozšiřujících naše dosavadní chápání rolí obranného průmyslu v celosvětovém měřítku. Diskurzní rovinu toho, jak jsou tyto role utvářeny a formovány ve společenské diskusi. A konečně praktická dimenze dopadu na politiku - konkrétně na spolupráci obranného průmyslu, iniciativy EU a budoucnost evropských zbrojních kapacit. Zvláštní pozornost je věnována období rychlých změn v důsledku ruské agrese na Ukrajině.
Východní partnerství
Fokusní skupina Východní partnerství se zabývá střetem difuzí v zemích Východního partnerství, kde se demokratické normy prosazované Evropskou unií střetávají s autoritářskými vlivy z Ruska, což ovlivňuje politické směřování těchto regionů. Dále analyzujeme Strategické vyzbrojování základních zdrojů, abychom ukázali, jak lze komodity využít jako nástroje vlivu v měnícím se geopolitickém prostředí. Nakonec vymezujeme složitou dynamiku konfliktů v postsovětském regionu a zkoumáme, jak může vyvíjející se mocenská dynamika a klesající vliv Ruska změnit vzorce konfliktů, a tím poskytnout poznatky pro zahraniční politiku EU a zmírňování konfliktů. Souhrnně tyto studie nabízejí rozsáhlý vhled do dynamiky proměňující východní Evropu, zahrnující politické konflikty a strategie dominance založené na zdrojích.
Excelence ve výzkumu
Skupina zaměřená na excelenci ve výzkumu usiluje o posílení dovedností a kapacit v oblasti řízení a správy výzkumu. Jejím hlavním cílem je podporovat excelenci v administrativních postupech a podporovat instituce při vytváření rámců, které zlepšují spolupráci a realizaci projektů. Přijetím inovativních přístupů a podporou budování kapacit se skupina přizpůsobuje širším cílům Evropské unie, jimiž je zvýšení konkurenceschopnosti výzkumu na evropské úrovni. Kromě toho bude tato skupina sloužit jako klíčový spojovací článek mezi skupinami zaměřenými na administrativu a výzkum. Jejím cílem je identifikovat vhodné projektové výzvy přizpůsobené výzkumným tématům vzešlým z Fokusních skupin. Prostřednictvím strategických partnerství a zaměření na institucionální růst zdůrazňuje Focus Group RMA klíčovou roli administrativní excelence v rozvoji Evropského výzkumného prostoru.