Setkání projektu CENTREPEACE v PRIO
Ve dnech 28. října až 1. listopadu se v prostorách Peace Research Institute Oslo (PRIO) uskutečnila série klíčových jednání v rámci projektu CENTREPEACE.
Hostem snídaně RMA o hodnocení vědy na FSS MU (Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity) byl David Šmahel, který zastával funkci předsedy panelu 5 v národním hodnocení vědy a je proděkanem pro strategii FSS MU. Podělil se o své postřehy z pozice předsedy a dále hovořil o tom, jak funguje hodnocení vědy na fakultní úrovni.
Dne 18. listopadu se konala snídaně RMA k hodnocení vědy na FSS MU. Toto téma přímo navazovalo na předchozí snídani RMA, kde se odborník z Masarykovy univerzity věnoval hodnocení vědy na národní a univerzitní úrovni.
Hostem této akce byl proděkan pro strategii FSS MU, který zároveň zastával funkci předsedy odborného panelu 5 - Společenské vědy Národního hodnocení vědy. Díky této pozici mohli účastníci akce získat další vhled do hodnocení na národní úrovni a lépe porozumět výsledkům hodnocení. Bylo vysvětleno, že hodnocení je svým způsobem ukazatelem toho, jak si věda v dané zemi vede ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, a že věda by měla směřovat k vyšší kvalitě výsledků výzkumu, což znamená publikování v kvalitnějších časopisech. Výsledky hodnocení mohou také naznačit, kterým oborům se v České republice daří lépe.
V druhé části prezentace se hovořilo o nastavení hodnocení na úrovni fakulty. Výzkumní pracovníci, kteří se akce zúčastnili, tak měli možnost slyšet, jak je jejich práce hodnocena a jakou hodnotu mají výstupy jejich činnosti. Přítomnost proděkana pro strategii jakožto hlavního hosta akce vytvořila výjimečnou příležitost k zahájení konstruktivní diskuse o možnostech zlepšení strategií vedoucích k dosažení vyššího hodnocení. Zároveň inspirovala smysluplnou diskusi o systému hodnocení vědy, s cílem zajistit jeho větší spravedlnost a inkluzivitu, především v oblasti zohlednění a integrace výzkumných výstupů.
Celkově tato akce umožnila účastníkům pochopit, jak je jejich práce hodnocena a na jaké hlavní oblasti se zaměřit, aby dosáhli lepších výsledků a byli úspěšnější i v mezinárodním měřítku.
Ve dnech 28. října až 1. listopadu se v prostorách Peace Research Institute Oslo (PRIO) uskutečnila série klíčových jednání v rámci projektu CENTREPEACE.
O aktuálním dění v Gruzii, důležitých souvislostech, historii a vztazích s Ruskem mluvila Zinaida Bechná v dalším dílu série "MUsíme to vědět!".